Musikalsk foredrag i Tinghuset - Grundtvig & Kvinderne - forfatter og jazz.

4/11 2026 – GRUNDTVIG & KVINDERNE – musikalsk foredrag – Tinghuset

Tinghuset og Generator har den glæde at kunne invitere til det spændende musikalske foredrag “Grundtvig & Kvinderne” onsdag d. 4. november kl. 19:30 i Tinghuset. Glæd jer til sang, dans, jazz, humor og historie, når Else, Torben og Thomas gennem tekster fra Grundtvigs sange og fortællinger fra hans liv frembringe billeder af mennesket Grundtvig set i lyset af de meget forskellige kvinder, der inspirerede ham.

N.F.S. Grundtvig (1783‒1872)

Grundtvigs betydning for det danske samfund kan ikke underspilles. Og som så mange andre, blev hans liv og tanker i høj grad formet af de mennesker, der omgav ham. Her spillede de mange forskellige kvinder selvfølgelig en afgørende rolle.

I forestillingen ”Grundtvig og Kvinderne” fokuserer forfatter, foredragsholder og danser Else Mathiassen (sammen med to musikere med rødder i jazzen – Torben Lassen og Thomas Clausen) på nogle af de kvinder, der pustede liv i Grundtvigs tanker, ideer og digtning.

Kvinderne får ordet, og vi hører om Grundtvigs liv og færden. For publikum bliver Grundtvigs univers åbnet yderlige op gennem oplæsning, dans, fællessang og recitation fra Grundtvigs dagbog. 

Medvirkende i forestillingen

Else Mathiassen: fortæller, danser, og forfatter til bogen ” Grundtvig og kvinderne” forlaget Eksistensen. Tidligere forstander på Vestjyllands Højskole gennem 16 år og nu leder af Fortælle Akademiet. Højskolen Mors.
Torben Lassen: trompetist, oplæser og komponist.
Thomas Clausen: pianist.

Kom til forestillingen

STED
Tinghuset, Tingvej 5, Ulfborg.

TIDSPUNKT
Onsdag d. 4. november 2026.
Forestillingen starter kl. 19:30.
Dørene åbner kl. 18:30.

ENTRÉ
Entré i døren: 200,-
Entré online:  150,- via place2book (billetsalget åbner d. 10. april)

LINKS
Inviter andre til forestillingen via begivenheden på Facebook.

Scroll to Top